جشن سپندار مذگان پیشاپیش مبارکباد

در چندین دهه پیش از این، به پیشنهاد استاد زنده‌یاد «ابراهیم پورداوود»، روز پنجم اسفند به عنوان روز پرستار شناخته شده بود و به طور رسمی برگزار می‌شد و در این روز، برای ارج‌گزاری خدمت ارزنده‌ی پرستاران، آیین‌هایی به اجرا در می‌آمد که در آنها با پیشکش شاخه‌های گل بیدمشک (گل ویژه‌ی امشاسْپَند بانو اسپندارمذ در اسطوره‌های کهن)، پرستاران میهنمان را می‌نواختند.

برخی از دوستان، با استناد به گاه‌شمار خورشیدی کنونی نسبت به گاه شمار باستانی، زمان برگزاری جشن اسپندارمَذگان را شش روز بازپس می‌برند و در روز ۲۹ بهمن‌ماه می‌شناسند. اما  روز درست و سزاوار  این جشن، همان پنجم اسفندماه است.

در پاسخ به دوستان عزیزی که ۲۹ بهمن را جشن اسفندگان شمرده و با پیام های مهرآمیزشان آن را «فرخنده باد!» گفته‌اند، می نویسم جشن اسپندارمذگان روز زن و زمین در پنجم اسفندماه (و نه ۲۹ بهمن)، بر شما فرخنده باد!

(البته به پاس زحمات دکتر موسوی و به یاد خاطرات زیبای کلاسهای ایشان به تقلید از این استاد ارجمند اسپندارمزگان را به این شکل نوشته ام)

/ 1 نظر / 16 بازدید
arisan

سلام از توجه شما سپاسگذارم استاد ابراهیم پورداوود بنیان گذاردانش اوستا شناسی در ایران ونگارنده کتاب معروف اناهیتا است شاید به علت اینکه این روز به 14 فوریه (26بهمن) نزدیک باشد 29خوانده اندکه البته قدمت مراسم اسفندگان بیش از ولنتاین است.علت اینکه ایشان این روز را روز پرستار خوانده اند چیست؟ مگردرایران روز تولد حضرت زینب(س)روزه پرستارنیست؟